Leczenie balonem Orbera jest bezpieczne !
Po zabiegu założenia balonu Orbera jest kilkudniowy okres przykrych nudności, wymiotów. Trochę pomagają leki, ale na pierwsze 5 dni lepiej nie planować absorbujących zajęć. W tym okresie ważne jest odpowiednie nawodnienie dowolnym płynem. Należy wypijać min. 2-3 litry dziennie. Wskazany jest wypoczynek w domu; leżenie, izolacja od otoczenia. Żołądek po kilku dniach się uspokoi.
Wielu pacjentów bardzo niepokoi pęknięcie balonu. Nieszczelność balonu jest możliwa, ale zdarza się bardzo rzadko. Na setki tysięcy wszczepionych balonów na świecie – są jedynie pojedyncze doniesienia o ich pęknięciu. Wewnątrz balonu jest neutralny płyn – delikatny roztwór soli kuchennej; 9 g soli na 1 litr płynu (tzw. sól fizjologiczna). Jest to płyn na tyle bezpieczny, że wyjałowiony podaje się chorym dożylnie w formie kroplówki. Bardziej od płynu niebezpieczny jest opróżniony balon. W wyniku ruchów skurczowych żołądka mógłby się on przedostać do dwunastnicy i tam utknąć. Nigdy jednak nie spotkałem się z takim przypadkiem.
Balon Orbera ma system alarmowy
Balon jest on wypełniony niebieskim barwnikiem, który przy pęknięciu balonu wylewa się do żołądka i jelit. Barwnik ten następnie wchłania się z jelita i zostaje wydalony drogą nerek. Zmienia to kolor moczu na niebieski. Nie sposób tego nie zauważyć. Alarmujący jest również słony smak w ustach. Może nawet dojść do wymiotów słonego, niebieskiego płynu. Słony roztwór pacjent natychmiast zwymiotuje lub zobaczy niebieski barwnik w oddawanym moczu.
Gdy takie objawy się pojawią (niebieski mocz, słona treść w ustach, wymioty niebieskim, słonym płynem) należy pilnie skontaktować się z lekarzem. Pęknięty balon zostanie usunięty i gdy nie była to końcówka terapii – zamieniony na nowy. Sam pacjent nie może sobie uszkodzić balonu (przy swojej normalnej aktywności, w tym też przy zalecanych ćwiczeniach fizycznych). Pęknięcie balonu następuje z powodu jakiejś wady materiału, niedokładności jego wykonania.
Inne rzadkie powikłania
Mogą być przyczyną wcześniejszego niż planowano (przed 6 miesiącami) usunięcia balonu z żołądka to nudności i wymioty trwające dłużej niż tydzień od założenia balonu, bóle brzucha, zapalenia przewodu pokarmowego, refluks żołądkowo-przełykowy, odwodnienie organizmu, zatkanie przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcia, owrzodzenie żołądka i przedziurawienie żołądka. Najcięższe zdarzenia występują z częstością 1 – 2 przypadki na 1000 pacjentów z założonym balonem Orbera. Częstość wcześniejszego usunięcia balonu z powodu powikłań medycznych to 2,4%. Oznacza to, że na 100 chorych z balonem BIB – średnio u mniej niż 3 pacjentów balon musiał być usunięty z różnych przyczyn chorobowych. Badania wskazują dodatkowo, że na 100 chorych dodatkowo dwie osoby (bez żadnej z powyżej wymienionych chorób) również życzą sobie wcześniejszego usunięcia balonu. Dane te są opublikowane w pracy zamieszczonej tutaj