Życie z balonem z żołądku

Czy widać, że mam balon? Absolutnie nie!

Poza zmniejszonymi porcjami posiłków – nie ma żadnej zmiany. Gdy pacjent się nie pochwali balonem – nikt się nie domyśli, co ma w żołądku. Nie zmienia się normalna życiowa aktywność. Przeciwnie, pacjenci zachęcani są do ćwiczeń, spacerów, jazdy na rowerze. Nie ma żadnego niebezpieczeństwa uszkodzenia balonu. Podróże samolotem bez ograniczeń.


Trudne pierwsze dni

U większości pacjentów żołądek początkowo niechętnie reaguje na balon żołądkowy. Występują nudności, wymioty, wzdęcia, biegunki i skurcze. Trwa to zwykle około 2-3 dni. Nie powinno to budzić niepokoju, gdyż są dolegliwości typowe dla tej metody leczenia. Żołądek musi się przyzwyczaić do balonu, a zanim to nastąpi – mocno pracuje chcąc strawić lub wyrzucić balonik. Zalecane w tym okresie leki zmniejszają dolegliwości, lecz nie są w stanie ich zupełnie wyeliminować. Po tym okresie nadmierne skurcze żołądka ustępują. Pojawia się pożądany efekt: ograniczenie możliwości spożywania nadmiernej ilości pokarmu. Pacjent ma uczucie sytości. Przestaje ciągle myśleć o jedzeniu. Gdy już przyjmuje pokarm – organizm zadawala się mniejszymi ilościami. Typowy okres potrzebny do powrotu do normalnej aktywności domowej i zawodowej to 3-5 dni.


Reakcja na dużą porcję

Balon w żołądku stoi też na straży diety. Gdy pacjent zje za dużo lub za szybko – dochodzi do podrażnienia żołądka i mogą się pojawić dolegliwości: skurcze, nudności, wymioty, bóle. Generalne zalecenie jest takie: gdy w żołądku jest balon – trzeba jeść powoli, starannie żując. Przy takim tempie jedzenia do mózgu szybko popłynie informacja „jestem najedzony – nie chcę jeść więcej”. Pojawi się uczucie sytości i brak apetytu na dalszy posiłek.


Aktywność fizyczna – bez ograniczeń

Balon Orbera w żołądku w niczym nie ogranicza aktywności pacjenta. Należy kontynuować zajęcia domowe, pracę i rozrywkę. Otoczenie absolutnie niczego nie dostrzeże – no, może poza mniejszymi porcjami posiłków. Pacjenci z balonem BIB normalnie funkcjonują: intensywnie ćwiczą, grają w tenisa i siatkówkę, jeżdżą konno, pływają i nurkują. Nie zdarzyło się jeszcze, aby z powodów aktywności pacjenta balon żołądkowy pękł. Nieszczelność może pojawić się natomiast w przypadku wady tkwiącej w samej strukturze balona, co jednak zdarza się bardzo rzadko.


Jakie ćwiczenia są specjalnie zalecane?

ballonbibZałożenie balonu do żołądka jest jednym – ale nie jedynym – elementem postępowania odchudzającego. Przy typowym postępowaniu pacjent ma balon przez 6 miesięcy. Jest to unikalny czas, który nie można zmarnować. To jakby miało się indywidualnego strażnika stojącego przy stole i sprawdzającego skład i wielkość kolejnych posiłków. Ale gdy wstaje się od stołu – strażnik znika! Wiemy jednak doskonale, że ograniczenie przyjmowania kalorii to tylko połowa sukcesu. Druga część to spalenie tych kalorii, które są już w organizmie. Proszę nie wierzyć w cudowne farmakologiczne produkty, który jakoby „wypalą tłuszcz”. Być może „wypalą” ale naszą wątrobę. Jedyną drogą są ćwiczenia fizyczne. Pacjent ma pół roku na rozpoczęcie nowego rozdziału w swoim życiu. Rozdziału, w którym pojawi się nowa, aktywna osoba biorąca odpowiedzialność za swoje zdrowie i figurę.


Wespół, zespół by moc móc wzmóc!

fitness w grupieDoświadczenie wskazuje, że wdrożenie aktywności fizycznej – choćby tej na minimalnym poziomie – udaje się łatwiej w zespole. Oczywiście są osoby, które będą potrafiły zrobić to samemu. Można zacząć od 20 minutowych szybkich spacerów, poprzez rower treningowy aż do zajęć fitnesowych. Dużo łatwiej robić to jednak w grupie. Warto poszukać osób o podobnych problemach, dołączyć się do istniejącej grupy, zaprzyjaźnić się i wspólnie motywować. Tam gdzie mieszkam, w Bydgoszczy takim zespołem wsparcia mogą być „Kwadransowe grubasy” uprawiające ćwiczenia na sali. Mogą być to również marszobiegi w terenie, wycieczki rowerowe czy też pływalnia.

Pół roku z balonem na wdrożenie nowego rozdziału w życiu! Inne posiłki, inne ich objętości, zupełnie inna aktywność fizyczna. Balon w żołądku bardzo pomaga przy wypełnieniu specjalnych, odchudzających programów żywieniowych.


Czy wymagane są wizyty kontrolne u lekarza?

Gdy pacjent z balonem czuje się dobrze a waga systematycznie spada wizyty kontrolne nie są konieczne. Problem pojawia się, gdy waga się nie zmienia. Wtedy bardzo pomocne są konsultacje u specjalistów od odchudzania, szczególnie dietetyków – bo problem pewnie leży w doborze produktów żywieniowych. Podobnie wizyta u fizykoterapeuty pozwoli na ustalenie programu ćwiczeń przyspieszających spalenie tłuszczu.

Tutaj moja dygresja – osoby, która od lat zajmuje się chorymi z otyłością i przypadłościami jej towarzyszącymi. Często konsultuję chorych z wielkimi przepuklinami i ewidentną nadwagą czy wręcz otyłością. Chcąc bezpiecznie wykonać operację stawiam warunki do spełnienia przed leczeniem, np.: „przed operacją musi Pani/ Pan schudnąć 10 – 15 kg”. Reakcja pacjentów jest z reguły negatywna: „nie dam rady, nie ma mowy”. Ja jednak nakłaniam, tłumaczę, czasami wymuszam. Z reguły po kilku miesiącach przychodzi jednak ten moment, że pacjenci zgłaszają się ponownie… z nową, LEPSZĄ wagą. Jak dumni i zadowoleni są z siebie. Zadowoleni ze sporo niższej wagi i z tego, o ile ich organizmy są sprawniejsze. Ale też i z tego, że pokazali sobie i innym, że stać ich na osiągnięcie czegoś całkiem trudnego. Że pokonali to coś, z czym wielokrotnie przegrywali. Panu i Panu, którzy teraz to czytacie, życzę tego uczucia – jest naprawdę wielkie!


Zalecenia dietetyczne po implantacji balona żołądkowego Orbera

Kilka pierwszych dni po założeniu balonu Orbera

  • Ogólne zalecenia: Jeść trzy niewielkie posiłki dziennie, a maksymalnie ogranicz (zrezygnuj, jeżeli możesz) z przekąsek między posiłkami.
  • Jedz powoli i żuć pokarm, aż osiągnie konsystencję papkowatą (15 do 20 razy pogryziony każdy kęs pokarmu).
  • Przestań jeść lub pić tuż przed uczuciem sytości.
  • Jedz tylko jedzenie dobrej jakości.
  • Pij płyny o niskiej kaloryczności.
  • Pij wystarczającą ilość płynów 2,0 – 3,0 litra dziennie.
  • Pij po jedzeniu.
  • Ćwicz umiarkowanie, jednak nie wcześniej niż 2 tygodnie po założeniu balonu Orbera

Pierwszy dzień diety

  • Zimna herbata i woda: pij powoli, małymi łykami.
  • Między łykami czekaj minutę lub dwie.
  • Nie pij więcej niż 100 ml na raz.
  • Nie pij niczego poza herbatą z lub bez cukru lub wodą niegazowaną.
  • Odczekaj przynajmniej 10 minut pomiędzy napojami.
  • Twoja całkowita podaż płynów powinna być nie mniejsza niż 2,0 – 3,0 litra dziennie.

1. i 2. tydzień po BIB

  • Czysty rosół lub zupa bez warzyw lub mięsa, nie zbyt gęstej konsystencji
  • Naturalny jogurt o niskiej zawartości tłuszczu, bez cukru
  • Odtłuszczone mleko
  • Naturalny sok owocowy lub rozdrobnione, miękkie owoce (jabłko, banan, gruszka, itp.).
  • Soki warzywne
  • Napoje niskokaloryczne
  • Bezcukrowe suplementy białkowe, z mleka odtłuszczonego
  • Woda (6-8 szklanek / 2.0-3.0 litra dziennie)
    Między posiłkami zaleca się pić sok roślinny, mleko, soki owocowe i wodę tak, aby spożywać wystarczające ilości płynów i zapobiec odwodnieniu.

Przykładowe menu 

Śniadanie
1/3 szklanki rozdrobnionych owoców
½ szklanki jogurtu

Lunch
½ szklanki rosołu lub bulionu
1/3 szklanki rozdrobnionych owoców

Obiad
½ szklanki jogurtu
½ szklanki rozdrobnionych owoców
3 i 4 tydzień po BIB
Więcej płynów / diety rozdrobionej w posiłkach w tygodniu 3 i 4 po implantacji balonu, aby pomóc w dostosowaniu się do BIB.


Jak można przygotować puree dietę?
To może być dla Ciebie wyzwaniem. Będziesz potrzebował procesora blendera (robota kuchennego). Żywność musi być mieszane aż do osiągnięcia spoistości zawartości słoików Gerbera lub musu jabłkowego


Unikać pikantnych smaków, gdyż mogą podrażnić żołądek.
Płyny, napoje i mleko
Dobre opcje: Herbata, niegazowane napoje, naturalne soki owocowe, woda, odtłuszczone mleko, niskotłuszczowy i bez cukru jogurt.

Ograniczyć lub unikać: Sztuczne soki owocowe, napoje gazowane, alkohol, wszystkie gazowane napoje, mrożona herbatę z cukrem, mleko lub jogurt z produktów z orzechów lub nasion, mleko czekoladowe, mleko skondensowane słodzone, mleko pełne.

Owoce
Dobre opcje: mus jabłkowy, rozdrobnione gruszki i banany
Ograniczyć lub unikać: owoce z puszki lub z syropu

Warzywa
Dobre opcje: pure warzywne, soki warzywne.
Ograniczyć lub unikać: surowe warzywa, konserwy warzywne, warzywa powodujące wzdęcie

Zupy
Dobre opcje: rosół, zupy krem zrobiony z odtłuszczonego mleka, bulion z niską zawartością sodu lub rosół.
Ograniczyć lub unikać: Wszystkie inne.

Skrobia
Dobre opcje: puree z ziemniaków
Ograniczyć lub unikać: chleb, makaron, ryż i wszystkich innych rodzajów skrobi

Mięso lub suplementy białkowe
Dobre opcje: puree z kurczaka, ryby, tuńczyk, cielęcina, wołowina, chude twarogi, wędliny, żywność dla dzieci, tłuczone lub puree z tofu, rozdrobnione jajko lub substytut jajka, shake bez cukrowe
Ograniczyć lub unikać: masło orzechowe, inni.

Tłuszcze, cukry i inne
Dobre opcje: bezcukrowa żelatyna, lody bezcukrowe, pudding.
Unikać: Inne.


Przykładowe menu – inna propozycja

Śniadanie (8 rano)

½ szklanki jogurtu i 1/3 szklanki puree owocowe lub 4-6 łyżki gotowanych oczyszczonych zbóż, dodając 3 łyżki mleka odtłuszczonego

1 godziny później (9:00)
1 szklanka soku owocowego lub mleko

2 godziny później (11:00)
4-6 łyżki jogurtu

1 godziny później (12:00)
1 szklanka wody lub niesłodzony sok owocowy


Lunch (13:00)

3 łyżki puree z kurczaka
2 łyżki puree warzywnego
2 łyżki puree
1 szklanka wody

1 godziny później (14:00)
1 szklanka wody

2 godziny później (16:00)
1 kubek odżywki białkowej


Kolacja (18:30)

2-3 łyżki rozdrobionego kurczaka lub rozdrobionych ryb/ tuńczyka
2 łyżki warzyw
2 łyżki puree z ziemniaków

1 godziny później (19:30)
1 szklanka mleka odtłuszczonego

1 godziny później (20:30)
3 łyżki sera cottage
4 łyżki puree owocowego

1 godziny później (21:30)
1 szklanka bulionu


next