Zakładanie i usuwanie balonu

Założenie balonu Orbera – w trakcie gastroskopii

Wprowadzenie balonu do żołądka wykonuje się przez usta pod kontrolą wziernika żołądkowego (gastroskopu). Pacjent w trakcie zabiegu jest pod kontrolą anestezjologa i dostaje dożylnie leki przeciwbólowe i uspakajające (sedacja). Poniżej animacja przedstawiająca schematycznie zakładania balonu Orbera

Delikatne znieczulenie dożylne oraz miejscowe

Do żyły pacjenta zostaje wkłuty wenflon (plastikowa rurka, przez którą podaje się kroplówki i leki). Na sam moment wprowadzania wziernika żołądkowego (gastroskopu) i balonu stosowane jest dożylnie podawane znieczulenie. Pacjent jest w efekcie w stanie krótkotrwałego zamroczenia i nie odczuwa nieprzyjemności związanych z koniecznością połknięcia wziernika i wprowadzenia balonu. Sam proces połykania i przeprowadzenie przez gardło jest ułatwiony poprzez miejscowe znieczulenie gardła. Dożylnie podawane są środki zmniejszające napięcie mięśni.

Etapy zabiegu wprowadzenia balonu

Balon wykonany jest z delikatnego, podatnego elastomeru silikonowego. Balon wprowadzany jest pusty, w swojej najmniejszej formie.

  • Wziernik jest najpierw wprowadzony do żołądka, kontrola wnętrza przełyku, żołądka i dwunastnicy
  • Wziernik pozwala na ocenę przebiegu zabiegu: położenia balonu i stopnia jego wypełnienia
  • Wprowadzenie pustego balonu do żołądka przez usta
  • Wypełnienie balonu sterylnym roztworem soli fizjologicznej (750 ml) przez wąską rurkę przyczepioną do balonu.
  • Odczepienie rurki łączącej od balonu
  • Kontrola położenia i szczelności balon

Zabieg trwa śr. 20 minut. Sam zabieg jest w pełni odwracalny, co znaczy że można go w każdym momencie przerwać i balon usunąć.

Po krótkim pobycie (do kilka godzin) pacjent opuszcza szpital. Gdy balon jest w żołądku należy przyjmować leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego (np. Controloc).

Po 6 miesiącach leczenia balon Orbera jest usuwany z żołądka

 

Po ok. 6 miesiącach wykonuje się usunięcie balonu – tym razem w pełnym znieczuleniu ogólnym prowadzonym przez anestezjologa. Za pomocą narzędzi – wprowadzonych przez wziernik żołądkowy – balon przebija się i odciąga się z jego wnętrza płyn. Pusty balon chwyta się szczypczykami i usuwa się przez usta. Zabieg trwa 20 – 60 minut. Po zabiegu założenia i usunięcia balonu Orbera pacjent po kilku godzinach może opuścić szpital.

Utrzymywanie balonu ponad 6 miesięcy nie jest wskazane. Utrata wagi nie będzie się zwiększać. Długo utrzymywany balon w żołądku jest trudny do usunięcia.

Gdy pacjent chce kontynuować te leczenie – po kilkutygodniowej przerwie można ponownie założyć nowy balon Orbera.


Program z Polsatu opisujący wskazania i metodę założenia balonu


 

next